KISA FİLM HABERLERİ - HABERLER

KISA FİLM HABERLERİ - HABERLER

İçeriğe git

Ana menü:Bu çalışmanın konusu olan sinema söz konusu olduğunda, gerçekliğin artık sığdırılabilecek bir kalıbı dahi kalmadığı söylenebilir. Ama tüm gelişmelere rağmen sinema sanatının icadından itibaren imgesel filmlerle kıyaslandığında izleyici algısında belgesel filmler daha gerçektir, çünkü belgesel filmlerin, gerçek insanlar ve olgular üzerine kurulu olduğu kabul edilir. Belgeseller konusunu her ne kadar gerçek olandan alıyor olsa da ortaya çıkan filmlerde arı bir gerçeklik olması mümkün değildir. Her şeyden önce belgesel sinema bir sanattır ve her sanatta olduğu gibi ortada bir sanatçı vardır. Sanatçının olduğu bir yerde de yorumun olması kaçınılmazdır.
Belgesel sinemanın tarihine de değinen bu kitap hem genel anlamda belgesel sinemaya hem de Türk sinemasına sayısız katkısı bulunan Suha Arın’a hak ettiği değeri bir nebze de olsa vermeyi amaçlamaktadır.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Çizgi Film ve Animasyon Bölümü ortaklaşa omurilik felcine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacı ile "1. Umursuyorum Kısa Film Animasyon Yarışması" düzenliyor. Bu yarışmaya jenerik dahil 1 dakikayı geçmeyecek çizgi film ve animasyon filmleri katılabilecek. Son Başvuru: 20 Kasım 2019

Toplumsal sorunları sanat aracılığıyla çözmeyi hedefleri arasında yerleştiren Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, 2016 yılından bugüne sinemaseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Bu yıl "Dijital Yalnızlık" başlığıyla düzenlenecek olan Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması'nın başvuruları başladı. Başvuru yapan filmlerin 5 dakika uzunluğunda ve dijital yalnızlık ile ilgili olması gerekiyor.
Son Başvuru: 22 Kasım 2019

AFSAD 3. ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ
Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) tarafından üçüncü kez düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması, bu sene de yarışmanın yanı sıra, panel, atölye çalışmaları ve yabancı film gösterimlerinin de yer aldığı ''Festival'' kapsamında gerçekleştiriliyor.
Son Başvuru: 25 Kasım 2019

40. İFSAK ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
İFSAK 1978 yılından bu yana gerçekleştirdiği Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nın bu yıl 40’ıncısını düzenliyor. Tüm kısa film yönetmenlerinin yeni filmleriyle başvurması bekleniyor.
Son Başvuru: 30 Kasım 2019

16. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ
Kısa filmlerin yapımını özendiren, uygun koşullarda gösterimini sağlayan ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları destekleyen Akbank Kısa Film Festivali bu sene 16-26 Mart 2020 tarihleri arasında on altıncı kez düzenlenecek.
Son Başvuru: 30 Kasım 2019

DİJİTAL VATANDAŞLIK
Yarışma Konusu: Dijital Vatandaşlık: Bağımlı ve Zorba Olma, İnterneti Bilinçli ve Güvenli Kullan. İzmir Üniversiteleri (İÜP) platformunda yer alan üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü kayıtlı öğrencilerinin katılımına açıktır.
Son Başvuru: 06 Aralık 2019

SİNEMA DESTEK BAŞVURULARI
Kültür ve Turizm Bakanlığınca 5224 Sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında verilecek destekler için başvuru usulleri ile son başvuru ve değerlendirme toplantı tarihleri açıklandı.
Son Başvuru: 09 Aralık 2019

SHENEMA KISA FİLM PLATFORMU
Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Bursu Başvuru Platformu, Shenema Kısa Film Yönetmeliği’nde yazan şartlara uygun başvuruların Danışma Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucunda seçilen projeye burs verilmesini amaçlanıyor.
Son Başvuru: 21 Aralık 2019

SİNEPARK KISA FİLM FESTİVALİ
2007 yılından bu yana sinemaya gönül vermiş bireyleri desteklemek amacıyla Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından gerçekleştirilen Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından yapılacak ön elemeyi geçen filmler senarist, yönetmen, oyuncu, kurgucu ve yapımcılardan oluşan ana jüri üyelerince değerlendirmeye alınacak. Son Başvuru: 15 Ocak 2020

3. KADIM DEĞERLER KISA FILM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI
STK’larda Kadın Birliği Platformu (KABİP), Yunus Emre Enstitüsü ve Mamak Belediyesi iş birliğiyle “3. Kadim Değerler Kısa Film ve Fotoğraf Yarışması” düzenliyor. Bu yılki teması “Göç” olarak belirlenen yarışma için başvurular, 1 Ekim 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak.
Son Başvuru: 15 Ocak 2020

5. KISADAN HİSSE KISA FİLM GÜNLERİ
Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek yarışmada toplam 35 bin lira ödül dağıtılacak. Her yıl farklı temalarla hazırlanan yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması olarak başlayan etkinlikte bugüne kadar Evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven, Birlikte Yaşama Kültürü temalarındaki filmler yarışmaya katıldı.
Son Başvuru: 15 Şubat 2020

ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ
Uluslararası İşçi Filmleri Festivaline başvuralar başladı. Festival, dünyayı sosyal, bireysel ve çevresel özellikleriyle insanca yaşanabilir olmaktan çıkaran neoliberalizme karşı direniş öykülerini görsel bir anlatımla sergileyeyi amaçlıyor.
Son Başvuru: 15 Şubat 2020

6. KAMERA ELİNDE GELECEĞİN CEBİNDE KISA FİLM YARIŞMASI
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin (TSPB), tasarruf ve yatırım temalı ve yatırım fonu ödüllü yarışmaya başvurular başlıyor.Geçen yıl olduğu gibi “Bulmacalı Senaryo” konseptiyle düzenlenen yarışmada, bireylerin bilinçli finansal kararlar alarak geleceklerini nasıl güvence altına alabilecekleri işlenecek.
Son Başvuru: 6 Mart 2020

"KOMŞULUK MAZİ OLMASIN" KISA FİLM YARIŞMASI
Bu yarışmaya başvuran eser sahipleri Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Bingöl ve Tunceli illerinin birinde ikamet ediyor olmalıdır. Yarışmada dolaylı ya da doğrudan KOMŞULUK temasını işleyen dijital formatta kurmaca, animasyon, belgesel ya da deneysel filmler katılabilir. Komşuluk teması dışında farklı temalara yer veren filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Son Başvuru: 27 Mart 2020

‘IRKÇILIK,AYRIMCILIK’ KONULU KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI
Her sene farklı konularda kısa film senaryosu yarışması düzenleyen ÖĞ-DER bu sene düzenlediği 9.Kısa Film senaryo yarışmasının ana konusunu  ‘IRKÇILIK,AYRIMCILIK,ÖTEKİLEŞTİRME’ olarak belirledi.  
Son Başvuru: 16 Mayıs 2020
Son Güncelleme: Kasım 2019
web sitesinin hiç bir bölümü izinsiz kopyalanamaz veya çoğatılamaz.

                                                                                                                                                                               
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön